Jak mogę sprawdzić, czy mój samochód jest odpowiednio ubezpieczony?
Zastanawiasz się nad zakupem używanego samochodu? Chcesz zajrzeć do ubezpieczenia OC kierowcy, który wjechał do tyłu na parkingu? Ewentualnie możesz zapytać, kiedy konieczne jest ubezpieczenie samochodu, którym teraz jeździsz. Nie musisz już polegać na nikim, kto dostarczy papierowy dokument lub przegląda własne archiwum. Możesz sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony, korzystając z Internetu. Jest strona, na której możesz od razu sprawdzić, czy dany samochód jest objęty ważnym ubezpieczeniem OC.
Jak mogę zweryfikować ważność ubezpieczenia OC pojazdu na stronie UFG?
Najszybszym i najdokładniejszym sposobem ustalenia, czy Twój samochód jest objęty ubezpieczeniem, jest sprawdzenie ubezpieczenia OC na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To naprawdę mniej trudne, niż się wydaje. Wystarczająco:
Wejdź na stronę www.ufg.pl i przejdź do sekcji „Sprawdź odpowiedzialność cywilną za samochód”; wprowadź numer rejestracyjny lub numer identyfikacyjny pojazdu (wystarczy dowolny z nich) i kliknij „sprawdź”;
Na następnym ekranie wprowadź datę zdarzenia i kraj, w którym się ono wydarzyło, a następnie ponownie wpisz kod weryfikacyjny, aby kontynuować.
Aktualny numer polisy, typ i model samochodu, nazwa ubezpieczyciela i jego adres będą zawarte w informacji zwrotnej od UFG.
Bazy danych UFG zawierają informacje o zasadach OC i AC wszystkich sterowników. Zakłady ubezpieczeń są zobowiązane do przekazania im informacji o zakończonych umowach i zmianach w nich w ciągu 14 dni od podpisania umów.
Czy odkryłeś, że wkrótce będziesz musiał uzyskać nowe ubezpieczenie? Sprawdź nasze porady, jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC – pokażemy Ci, jak zaoszczędzić pieniądze na autoubezpieczeniu.
Oblicz najniższe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla swojego samochodu.
Gdzie mogę dowiedzieć się, czy mój samochód jest ubezpieczony?
Dla osób, które chcą kupić używany samochód, bardzo korzystna będzie możliwość weryfikacji ubezpieczenia OC. Czasami sprzedawcy twierdzą, że ich pojazd jest objęty ubezpieczeniem OC jeszcze przez kilka miesięcy, ale okazuje się, że tak nie jest. Dopóki masz telefon podłączony do Internetu, wystarczy, że wprowadzisz numer rejestracyjny sprzedawanego pojazdu na stronie internetowej UFG, aby zweryfikować oświadczenia sprzedawcy.
Specjalista Mubi służy radą.
Jeśli otrzymasz informację ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wskazującą, że wybrany pojazd nie posiada aktualnego ubezpieczenia OC, prawdopodobnie jest to prawda. Jest jednak jeden wyjątek. Ubezpieczyciele mają 14 dni na zgłoszenie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zakupu ubezpieczenia. Dzięki temu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny otrzymuje informację o ubezpieczeniu OC pojazdu dopiero po jego opóźnieniu. W efekcie możliwe jest, że samochód w bazie UFG, który nie posiadał ważnej ochrony ubezpieczeniowej, był faktycznie objęty ubezpieczeniem.
Kup aplikację związaną z pojazdem
Drugą alternatywą dla nabywców używanych pojazdów jest aplikacja mobilna „UFG Buy Auto”, która jest dostępna zarówno na urządzeniach z systemem iOS, jak i Android (dostępna na Androida i iOS). Istnieje również możliwość sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC, a także wzoru umowy kupna-sprzedaży, a także istotnych informacji, co zrobić po zakupie samochodu.
Na jednej stronie możesz wyświetlić całą historię samochodu.
Jest jeszcze jedna strona internetowa, którą warto odwiedzić przed zakupem używanego samochodu: historiapojazd.gov.pl. Technologia ta, opracowana przez CEPiK, dostarcza znacznie więcej informacji niż tylko sprawdzenie, czy pojazd jest objęty odpowiednim ubezpieczeniem OC. Można tam zobaczyć pełną historię pojazdu, a także statystyki, takie jak przebiegi odczytane podczas ostatniej oceny technicznej.
Aby skorzystać z tej usługi, będziesz potrzebować następujących informacji z dowodu rejestracyjnego:
Uwzględniono numer rejestracyjny samochodu, numer identyfikacyjny pojazdu i datę jego pierwszej rejestracji.
Po wprowadzeniu i zatwierdzeniu informacji otrzymasz raport zawierający następujące informacje:
Marka i model samochodu; informacje o polisie OC; parametry techniczne (m.in. pojemność silnika, moc, rodzaj paliwa i masa); ostatni zarejestrowany odczyt licznika; rok produkcji; data wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego; data wydania karty pojazdu; świadectwo homologacji; harmonogram z najważniejszymi zdarzeniami dotyczącymi samochodu (daty badań technicznych, zmiany właścicieli, dodanie współwłaścicieli, zgłoszenia kradzieży).
Oblicz najniższe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla swojego samochodu.
Przykład
Rafa podjął decyzję o dokładnym przygotowaniu się do przejęcia
używany samochód. Zdawał sobie sprawę z istnienia oszustów wśród sprzedawców używanych samochodów dzięki historyjkom opowiadanym przez jego kumpli. Postanowił poszukać historii pojazdu w Internecie, do czego zażądał numeru rejestracyjnego pojazdu oraz numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN). Rafa wycofał się z umowy, ponieważ sprzedawca odmówił dostarczenia mu specyfikacji pojazdu. Jednak zbadał kolejny pojazd i gdy odkrył, że jego historia jest zgodna z informacjami dostarczonymi przez sprzedawcę, bez wahania podjął decyzję o jego zakupie.
Dzięki tej wiedzy będziesz w stanie podjąć bardziej świadomą decyzję o zakupie samochodu. Oczywiście tak długo, jak sprzedawca dostarczy Ci informacje z dowodu rejestracyjnego i możesz korzystać z systemu. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz tego robić, sam ten fakt powinien dać ci do myślenia.