Ubezpieczenia

Przyciemnianie szyb: ile to kosztuje i jakie są zasady?

Samochód ma przyciemniane szyby. Są tacy, którzy uważają to za bezużyteczne, podczas gdy inni uważają je za naprawdę wartościowe. Aby uniknąć mandatu, każdy powinien mieć świadomość, że istnieją pewne przepisy, których należy przestrzegać.

Czy przyciemnianie okien to strata pieniędzy czy potrzeba dla wszystkich?

Przez długi czas obecność przyciemnianych szyb w pojeździe oznaczała, że ​​był on używany do nielegalnych celów lub służył jako przebranie. To albo samochód należący do wysoko postawionej osoby, albo kogoś, kto po prostu chciał się wyróżnić w tłumie. Jednak te czasy już dawno minęły. Coraz więcej kierowców wybiera ciemne okna, ponieważ uważają je za bardziej relaksujące.

Skąd bierze się tak budząca podziw popularność? Przyciemnianie szyb ma o wiele więcej istotnych zalet niż zwykłe sprawienie, by samochód wydawał się ładniejszy i bardziej elegancki. Dociekliwe umysły chcą wiedzieć:

Ciemne szyby chronią kierowcę i pasażerów przed promieniami słonecznymi, dzięki czemu wnętrze samochodu jest znacznie wygodniejsze dla pasażerów.
Ciemne okna zmniejszają odblaski, redukują odbicia i pomagają izolować kierowcę przed nieoczekiwaną jasnością, dzięki czemu pojazd jest bezpieczniejszy w ciemności.
Tajne oczy będą odsunięte przez ciemne szyby, uniemożliwiając im zajrzenie do wnętrza samochodu.
Odłamki szkła mogą uszkodzić pasażerów podczas kolizji, a złodzieje nie dostaną się do auta, jeśli przednia szyba jest pokryta folią, która zapobiega jej rozbiciu na drobne kawałki.
Możesz nie być świadomy…
Aż 98 procent światła UV może zostać zablokowane przez najbardziej przyciemnione szyby.

Szyby mojego samochodu muszą być przyciemnione; jakie opcje są dla mnie dostępne?

O rozpowszechnieniu przyciemnianych szyb samochodowych najlepiej świadczy fakt, że większość producentów samochodów włącza je jako standardowe wyposażenie nowych modeli. Od reguły jest kilka wyjątków: jedni kierowcy w ogóle się tym nie przejmują, a inni ku swojemu zadowoleniu ciągle podnoszą fabryczne ściemnianie.

Czy wiesz jak? Aby przyciemnić szyby samochodu, istnieją dwie możliwości.

Do metalizacji szkła w piecu producenci samochodów wykorzystują tlenki tytanu.

Technika foliowa – obejmuje fizyczne przyklejenie ciemnej folii do okien.

Proces pieczenia jest trwalszy niż podejście z folią. W przeciwieństwie do okien pokrytych folią, które z czasem mogą blaknąć, przyciemniane szyby nie tracą swoich walorów w ten sposób.

Podejście produkcyjne ma wadę polegającą na ilości zabarwienia, które można uzyskać przez wypalenie szyby. Folia jest niezbędna do osiągnięcia najlepszych wyników.

Oblicz najbardziej przystępne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla Twojego pojazdu.

Czy można samodzielnie przyciemnić szyby samochodu?

Jeśli zdecydujesz się na podejście z piecem, oczywiście musisz wysłać samochód do firmy naprawczej, która się w tym specjalizuje, chociaż samodzielnym foliowaniem szyb jest opcja. Ale nie daj się zwieść; nie jest tak łatwe, jak się wydaje, aby uzyskać doskonałe rezultaty i długotrwałą trwałość we własnym warsztacie domowym.

Nie oznacza to jednak, że nie możesz spróbować. Czy wiesz jak? Najpierw będziesz potrzebować samej folii, którą można nabyć online i która musi być zatwierdzona przez Instytut Szkła i Ceramiki. Tańsze folie można kupić za ok. 6-8 zł za metr kwadratowy, ale najlepiej wybrać coś droższego (ok. 40-50 zł za metr kwadratowy), trwalszego i łatwiejszego do samodzielnego nałożenia. Będziesz także potrzebować szpatułki i noża do przycinania, więc upewnij się, że masz również te z folią.

Specjalista Mubi wyraża swoją opinię.

Nie kupuj najtańszej folii do przyciemniania szyb, jeśli masz zamiar zrobić to sam. Oprócz tego, że są trudniejsze do przyklejenia, są również mniej trwałe. Znacznie lepszą opcją jest wydawanie większych pieniędzy z góry na wyższą jakość, ale droższą folię do przyciemniania szyb, która zapewnia lepsze filtrowanie UV i IR oraz stabilność kolorów, a także dłuższą żywotność.

Pierwszym krokiem jest zawsze odtłuszczenie powierzchni do klejenia. Wnętrze szyby należy dokładnie wyczyścić. Aby uniknąć tworzenia się pęcherzyków powietrza. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość folii, aby pokryć całą powierzchnię. Następnie ściągnij powłokę ochronną z dużego arkusza folii i zacznij dopasowywać ją do szkła w celu usunięcia zagnieceń. Alternatywnie możesz po prostu kupić folię żaroodporną, którą można kształtować za pomocą opalarki.

UWAGA!
Aby zastosować folię, okno musi być w doskonałym stanie. Nawet najmniejsza niedoskonałość może doprowadzić do jej złuszczenia.

Ile kosztuje przyciemnienie okien?

Samodzielne foliowanie szkła jest trudne, a wyniki nie zawsze dorównują tym, które osiągają profesjonaliści. Za gwarancję jakości gwahowever musi być pobierana opłata. Ile to kosztuje?

Kilkaset złotych przy podejściu foliowym. Całkowity koszt nie powinien przekroczyć 1000 zł, w zależności od modelu samochodu i rodzaju zastosowanej folii. Operacja normalnie

trwa od dwóch do czterech godzin.

Bardziej kosztowna jest piecowa technika barwienia szyb. Outsourcing może być wykonywany przez kilka niezależnych firm, ale koszt wynosi od 1500 do 2000 zł. Aby zamówić przyciemnianie szyb u producenta samochodów, należy spodziewać się porównywalnego wzrostu cen.

Oblicz najbardziej przystępne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla Twojego pojazdu.

Czy istnieje limit przyciemniania okien?

Jeśli chodzi o przyciemnianie szyb samochodu, ważne jest, aby pamiętać o tym, co wskazują przepisy. Są one również bardzo szczegółowe, nawiązując pośrednio do tematu w Kodeksie Drogowym.

Musi być wystarczająco dużo miejsca, aby kierowca wyraźnie widział drogę, a także proste i bezpieczne korzystanie z gadżetów potrzebnych do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia podczas obserwowania jej w pojeździe.

W Ustawie Prawo o ruchu drogowym ust. 1 pkt 5

Czy to możliwe, że ma to coś wspólnego z przyciemnianiem szyb? Przepuszczalność światła jest odpowiedzią, i to prostą. Dla bezpiecznej jazdy głównym czynnikiem jest widoczność kierowcy.

Dlatego też szeroki zapis Kodeksu Drogowego jest niewystarczający, a przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów i zakresu ich niezbędnego wyposażenia są bardziej szczegółowe ( 8, ust. 4). Ich zdaniem przednie i boczne szyby powinny przepuszczać światło na poziomie 70 procent.

Należy pamiętać, że wielu producentów samochodów wstępnie przyciemnia szyby podczas produkcji. Innymi słowy, nawet przy przepuszczalności prawnej, dodatkowa warstwa folii może skutkować przekroczeniem dozwolonych ograniczeń.

A konkretnie, co z tylną szybą i tylnymi bocznymi szybami? Krótko mówiąc, można je dowolnie przyciemniać, ponieważ nie ma ograniczeń. Oczywiście wymagane są dwa lusterka boczne. Ponadto pamiętaj, że nawet jeśli przyciemniasz szyby, nadal będziesz zmniejszać widoczność, więc weź pod uwagę swój budżet.

Co może się stać, jeśli okna nie są odpowiednio przyciemnione?

Wszelkie przyciemnianie szyb, które policja uzna podczas kontroli za niezgodne z prawem, będzie skutkowało grzywną w wysokości 20 zł do nawet 500 zł kosztów sądowych i innymi karami. Ponadto stracisz dowód rejestracyjny, który można odzyskać dopiero po doprowadzeniu pojazdu do zgodności z prawem.

Sprawdź też: Jaka jest rola przedniej szyby w samochodzie?

jakie są najczęstsze pytania dotyczące barwienia?

Jak pokolorować własne okna?
Odtłuszczenie szkła przed nałożeniem folii barwiącej to pierwszy krok. Następnie nakłada się go na zewnątrz i przycina z niewielkim marginesem. Następnie za pomocą opalarki obkurcz folię, a następnie spryskaj ją wodą z mydłem, aby usunąć wszelkie pozostałości. Z wnętrza samochodu możesz następnie zdjąć naklejkę i nakleić ją z powrotem.
W jaki sposób podchodzisz do zadania przyciemniania szyb: od wewnątrz czy na zewnątrz?
Szyby samochodu są zaciemnione od wewnątrz. Zapobiega to kontaktowi folii barwiącej z kamykami, które mogą być rzucane w szyby podczas jazdy. Jest również odporny na zadrapania i wgniecenia, dzięki czemu idealnie nadaje się do naśnieżania samochodu.
W jakim stopniu okna mogą być przyciemniane?
Szyby tylne i boczne można przyciemniać bez ograniczeń. Dozwolone jest jedynie przyciemnianie szyby przedniej i szyb przednich bocznych w taki sposób, aby przez cały czas przepuszczać tylko 70% światła.

Zobacz podobne wpisy:

Jazda na niemieckich tablicach

Rejestracja samochodu w 2021

Utrata prawa jazdy

Akcyza na samochód

Zmiana danych w polisie OC

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/